ОРОГРАФІЧНІ РЕКРЕАЦІЙНО-ТУРИСТСЬКІ РЕСУРСИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2786-5843/2025-1-7Ключові слова:
рельєф, ресурсно-туристський потенціал, орографічні рекреаційно-туристські ресурси, типологія, Центральна Україна.Анотація
Предмет дослідження – орографічні рекреаційно-туристські ресурси як складова ресурсно-туристського потенціалу України. Мета роботи – дослідити теоретичні засади орографічних рекреаційно-туристських ресурсів як складової ресурсно-туристського потенціалу України, здійснити їх типологію та розглянути прояв таких ресурсів в Центральній Україні. Методи. Застосовані як загальнонаукові методи: аналізу та синтезу – для аналізу понятійно-термінологічного апарату дослідження, системно-структурного аналізу – для аналізу компонентної та функціональної структури орографічних рекреаційно-туристських ресурсів, так і спеціальні методи: порівняльно-географічний – для співставлення прояву орографічних рекреаційно-туристських ресурсів у різних природних середовищах (гори – рівнини) та географічних районах з метою напрацювання єдиних підходів та методики їх оцінки, картографічний – для синтезу отриманих результатів дослідження, польових експедиційних досліджень. Результати та їх застосування. Автором здійснена типологія орографічних рекреаційно-туристських ресурсів на рівнинних територіях, систематизовано використання орографічних ресурсів антропогенного походження в рекреаційно-туристській діяльності за цілями їх використання, видами та змістом рекреаційно-туристської діяльності. Розглянуто та проаналізовано рівнинні орографічні рекреаційно-туристські ресурси природного та антропогенного походження на прикладі Центральної України, визначені можливості їх використання в різноманітних видах рекреаційно- туристської діяльності. Висновки. Визначено, що в Центральній Україні, орографічні рекреаційно-туристські ресурси на рівнинних територіях складають вагому частину ресурсно-туристського потенціалу таких територій і можуть бути використані з естетичними, навчально-пізнавальними, рекреаційно-оздоровчими та туристсько-спортивними цілями.
Посилання
Коркуна О.І. Методичні засади оцінювання потенціалу розвитку туристично-рекреаційної сфери в економіці регіонів. Науковий вісник Мукачівського державного університету. Серія Економіка. Випуск 1(13), 2020. С. 152-158.
Бейдик О.О. Рекреаційно-туристські ресурси України. Методологія та методика аналізу, термінологія, районування. К.: ВПЦ «Київський університет», 2001. 395 с.
Колотуха О.В. Cпортивний туризм та активна рекреація: географія, систематизація, практика (словник-довідник). URL https://geohub.org.ua/node/1929
Геологічні пам'ятки України : у 4 т. Т. 2 : Український щит (Вінницька, Дніпропетровська, Житомирська, Запорізька, Кіровоградська, Черкаська області) Держ. геолог. служба України ; [авт.: В.П. Безвинний, О.Б. Бобров, В.П. Брянський та ін. ; за ред. В.І. Калініна, Д.С. Гурського]. Київ: [б.в.], 2007. 319 c.
Вовк В.М. Відпрацьовані кар’єри як складова рекреаційно-туристичних ресурсів Центральної України (просторовий аспект). Теоретичні і прикладні напрямки розвитку туризму та рекреації в регіонах України: матеріали ІХ Міжнародної науково-практичної конференції. Збірник наукових праць. За заг. ред. д.геогр.н. О.В. Колотухи. Дніпро : Середняк Т.К., 2023. С. 82-90.
Вовк В.М. Геологічний словник: для студентів вищих навчальних закладів. Кіровоград : «КОД», 2012. 504 с.
Казаков В. Класифікації об'єктів індустріального туризму. Теоретичні і прикладні напрямки розвитку туризму та рекреації в регіонах України: матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції. Збірник наукових праць За заг. ред. д.геогр.н. О.В. Колотухи. Дніпро : Середняк Т.К., 2021. С. 415-420.
Колотуха О., Колотуха І. Географія спортивного туризму та активної рекреації України: Монографія. Харків : Мачулін, 2021. 436 с.
Домаранський А. Водяні млини Кіровоградської області як туристично-рекреаційний ресурс Пошуки туристської привабливості Кіровоградської області: наукові розвідки : [монографія] За заг. ред. д.г.н. О.В. Колотухи. Дніпро : ФОП Середняк Т.К., 2020. С. 254-261.